Stemningsfull søndag på Siljustøl
Tekst: Oskar Henry Østensen Flåm
Julegrantenningen på Siljustøl har vært en kjempekoselig tradisjon siden 2011.
Siljustøl er nemlig hjemmet til den kjente komponisten Harald Sæverud (1897-1992). Han har levd under 2. verdenskrig og mange av sangene hans uttrykker hans sinne mot tyskerne sine handlinger under krigen. Siljustøl er nå et museum man kan besøke hvis man vil lære mer om Sæverud.
Journalistens tanke: Takket være Siljustøl julegrantenning har jeg begynt å høre på Sæveruds musikk. Og den er ganske bra!
Men i anledning første søndag i advent er parken forvandlet. Lykter på stien i skogen, dramatisk lyssetting, og best av alt: gratis pepperkaker, klementiner, og gløgg til alle! Siden mange folk har samlet seg her, er det kjempegod stemning. En fra Siljustøl museum og politiker Benjamin Jakobsen holder taler. Et barnekor sørger for at julestemningen setter seg i kroppen, og korsangen avsluttes med allsang med «Deilig er jorden».

Så telles det endelig ned: 10, 9 … 3, 2, 1! Et digert juletre tennes med vakre lys og en vakker stjerne, og stemningen når toppen!
På vei hjem følger vi lyktene langs stien i den mørke skogen. Og akkurat da vi holder på å komme ut av skogen, sitter det en nisse ved et bål og smiler. «God jul!», roper han til alle som passerer. «God jul!», roper vi alle tilbake. Og god jul til deg, leseren av Barn i Byen.
