
Energibyen under skyen
Tekst og foto: Åsa Myrbråten
Det har kommet hele 25 nye aktiviteter på Vilvite-senteret som barn og unge kan teste ut. Utstillingen har fått navnet Energibyen, og utfordrer hjernen, men aktiviserer også armer og ben. Perfekt for rastløse barn som elsker å nerde over ny kunnskap. Inspirasjonen til å lage utstillingen på VilVite er å finne nye miljøvennlige måter å lage energi på som ikke ødelegger naturen.
Ulik energi
I utstillingen kan vi som barn og unge lære om en rekke ulike typer energi som solkraft, hydrogen og atomkraft - for vi er faktisk avhenging av nye energikilder for å redde kloden. I utstillingen kan du gjøre ulike oppgaver om elektrisitet, som for eksempel å få en lyspære til å lyse ved hjelp av noen ledninger. De har også en energibilbane som heter Energiløpet som man kan styre selv med å sveive håndtaket rundt og rundt for å få fart på bilen. Her kan du konkurrere med vennene og fiendene dine. Ingvild som viste oss rundt sa at denne aktiviteten er en av de mest populære. Og jeg skjønner godt hvorfor!
Løpehjul
Lurer du på hvordan det er å være hamster? På VilVite-senteret kan du få løpe i et gigantisk hamsterhjul. God trening er det også! Så kan du se hvor mye energi du skaper. Dette var den mest slitsomme av alle stasjonene.
De har også en stor globus der man for eksempel kan se hvor togene, flyene og skipene går i verden. Her kan man få tydelig inntrykk av hvem som forurenser mest her på jorden. Det er laget et område som heter “kysten” der du kan se utover et hav og stille inn en vifte til å lage strøm. De har også mange andre attraksjoner som du kan prøve.
I utstillingen er det et kjøleskap der du kan skanne varer og finne ut hva slags klimaavtrykk ulike varer setter på planeten. Lurer du på om en biff og en gulrot er mest miljøvenlig for eksempel? De har også en koselig peis der du kan fyre med ulike typer ved, så kan du finne ut hvor veden kommer fra.
For å lage utstillingen har Vilvite spurt barnefamilier om hva de synes de burde ta med, og utformet utstillingen etter deres ønsker.
Gøy å lære
Jeg synes det er en veldig fin og morsom utstilling. Du lærer masse og så kan du teste om du har lært noe både underveis og etterpå. Det er lurt å sette av godt med tid for å rekke gjennom alt, for det er veldig mye forskjellig å oppleve blant de mange attraksjonene. Den kule sykkelen der du kan sykle 360 grader er heldigvis på Vilvite fortsatt. Da jeg gikk ut av VilVite hadde jeg både blitt litt smartere og blitt underholdt.