
Barnas julekort fra Grieghallen
Tekst og foto: Helene Myksvoll
Den årlige begivenheten som har blitt en kjær førjulstradisjon i Bergen, retter i år fokuset mot barne- og ungdomsorkestrene, i anledning Orkesteråret 2024. Et av høydepunktene blir som vanlig fremføring av musikken til Howard Blakes ikoniske film "Snømannen". Mens filmen går på storskjerm får de aller flinkeste ungdommene sitte side om side med musikerne fra BFO, og sammen skal de bringe filmen til live i hallen.
Det blir også konserter i foajeen, juleverksted og to konserter i Griegsalen denne dagen – med julemusikk som de unge musikerne selv får velge.
Fargerike toner fra Møhlenpris
Et av orkestrene som skal bidra til julestemning i Grieghallen i november er Regnbuen barne- og ungdomsorkester, og blant musikerne her finner vi Clara Imelda Nation (11), Ellinor Hauge Klemsdal (12) og Jannicke Lisa Appel (10).
Jannicke, som spiller cello, forteller at hun valgte sitt instrument fordi hun slipper å stå oppreist når hun spiller konsert, slik man må med fiolin eller bratsj.
- Jeg har spilt siden jeg var seks år, sier hun, og legger til at hun kommer fra en musikalsk familie hvor også mamma spiller i orkester.
Også Clara og Ellinor har musikk en sentral plass i familien. Clara, som spiller bratsj, forteller at moren spiller fiolin og faren cello, og at valget om å spille derfor kom ganske naturlig. Ellinor valgte fiolin fordi moren kunne hjelpe henne med øving.
Alle tre er enige om at det beste med å spille i orkester er samholdet.
- Det er kjempegøy å spille med andre barn, sier Clara, og Jannicke nikker ivrig. Jentene går på samme skole, men de er ikke sikre på om de hadde blitt venner hvis det ikke var for musikken.
- Man får mange venner i orkesteret, sier Ellinor og anbefaler på det varmeste at flere barn blir med.
Klare for scenen i Grieghallen
Når samtalen dreier inn på den kommende konserten i Grieghallen, er det tydelig at jentene gleder seg. De har alle hørt BFO spille før, og for Clara og Jannicke er det ekstra spesielt, siden mamma spiller i orkesteret.
- Det blir spennende å spille med byens mst kjente orkester, sier Jannicke. Ingen av jentene virker nervøse – de ser frem til opplevelsen og mestringsfølelsen som følger med å spille foran et stort publikum, sammen med Bergen Filharmoniske Orkester.
Bedre enn pappa – og like god som mamma
Clara, Ellinor og Jannicke har alle satt seg klare mål for å bli bedre musikere. Clara smiler når hun forteller..
- Jeg vil bli bedre enn pappa, for jeg vet at jeg ikke kan bli bedre enn mamma. Så om jeg blir bedre enn pappa, så er jeg fornøyd, ler hun. Jannicke deler samme ambisjon, og retter blikket mot mor.
- Jeg vil bli like god som mamma, for hun er veldig, veldig flink.
De tre jentene forteller at det kreves daglig øving for å bli bedre, men de er motiverte. Jannicke legger ivrig ut om hvordan hun først følte at et stykke fra Moana var for vanskelig, men etter mye øving begynte det å føles lettere.
- Når du endelig klarer det, får du en enorm mestringsfølelse, skyter Clara inn, og de andre nikker.
Yngstemann på scenen
Blant musikerne finner vi 6 år gamle Laurits, som er yngste medlem i Regnbuen. Sammen med storebroren Asgaut (11) øver han flittig hver dag, og de har begge spilt lenge. Laurits fikk sin egen lille fiolin, og begynte å spille da han bare var fire år, etter å ha vært med mor og storebror på øving siden han var baby. Nå er han fast del av hovedorkesteret til Regnbuen. På konserten i Grieghallen skal han, sammen med resten av hovedorkesteret i Regnbuen, være med på hovedstemmen til “Festivity” og “Julemedley: Jul på TV.”
En stor opplevelse
Dirigent i Regnbuen, Stefan forteller at det er et stort apparat som skal på plass når så mange barn deltar på en konsert.
- Det krever at alle er godt forberedt, sier han, og legger til at barna har øvd på julesanger siden september.
- Det blir en stor opplevelse for dem å spille foran en fullsatt Griegsal, og de får muligheten til å se hvordan et profesjonelt orkester jobber. Musikalske julekort blir kanskje litt annerledes i år, men jeg kan love at barna vil gjøre sitt beste for å hjelpe til med å spre julestemning.
Unge musikere i rampelyset
Ingeborg Ekeland, produsent for barn og unge i Bergen Filharmoniske Orkester, forteller at årets Musikalske Julekort blir noe helt spesielt. Det var på hennes initiativ at alle medlemsorkestrene i de unges orkesterforbund i Vestland ble invitert til å spille konsert med BFO. Samtlige takket ja til invitasjonen, og Ingeborg understreker at BFO ønsker å løfte frem unge musikere og gi dem en plattform å vise seg fram.
- Vi har alltid hatt med barnekor på Musikalske Julekort, men i år ønsker vi fokus på unge spillende. Som tidligere medlem av Regnbuen husker jeg hvor stort det var å få spille sammen med BFO. Vi vet at de unge som får sitte på scenen med vårt profesjonelle orkester blir inspirert og motivert til å øve de tusenvis av timer som trengs for å bli virkelig gode. Å spille et strykeinstrument er hardt arbeid. På en måte viser vi dem gulroten ved å la dem spille sammen med oss!
I tillegg til konserten inne i hovedsalen, vil foajeen også være full av liv. Her har de yngste fått ansvaret for underholdningen, der “Musikk i sentrum” med Bergen Kulturskole arrangerer konsert. Bergen celloforening og Suzuki Bratsj vil også være til stede for å gi nysgjerrige publikumere et innblikk i instrumentene, som sjelden spilles alene. Ingeborg og resten av Bergen Filharmoniske Orkester gleder seg til en dag fylt med musikk og liv i hele Grieghallen.
- Det blir en dag hvor både små og store får skinne, avslutter hun.
Orkesteråret er over
«Musikalske julekort» markerer avslutningen på orkesteråret 2024. Markeringen feirer 50 år med De Unges Orkesterforbund, og unge musikere har fått utvikle seg gjennom store og små konserter, både som solister og i samspill med profesjonelle orkestre. Avslutningskonserten i Bergen forventes å bli et høydepunkt, så enten du har barn som spiller eller bare elsker julemusikk, film og underholdning, er Musikalske Julekort i Grieghallen en ypperlig anledning til å komme i julestemning sammen med hele familien.
Barna i Regnbuen, inkludert Clara, Ellinor, Jannicke, Laurits og Asgaut, er klare for å gi alt for å spre julestemning til publikum, og Stefan lover en kveld fylt med musikk, samhold og barnas glødende entusiasme.